Česká republika
S LEGENDOU PŘES HORY
Co díl, co jiné místo a nový příběh. O svých lezeckých kouscích vypraví v seriálu i jeho průvodce, horolezec Marek Holeček, dvojnásobný držitel nejvyššího lezeckého oceněni Piolet d´Ore. Popisuje své výstupy a důvody, proč objevuje nové cesty. „Čím víc lezu po světě, tím víc i uvědomuju, jak báječné hory a skály máme doma v Česku!“, říká hned na úvod prvního z osmi patnáctiminutových dílů.
1. díl – Maloskalsko a Josef Rakoncaj
Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 12. 3. od 8,50.
Toulky po dechberoucích koutech Česka odstartujeme v ráji – v Českém ráji. Z Pantheonu je báječný výhled na Suché skály, kde se na rozdíl od jiných pískovcových skal dá lézt hned po dešti. Rande máme s mužem, jehož jméno je synonymem pro úspěchy českého himalájského horolezectví – s Joskou Rakoncajem. Ze Suchých skal se přesuneme do Semil, kde začíná Riegerova stezka podél Jizery a hned na jejím začátku je ferrata Vodní brána. Průvodcem nám bude Radek Groh, aspirant na horského vůdce UIAGM. Dozvíme se, co je ke zdolávaní zajištěných cest potřeba a jakou historii má právě tahle nejkrásnější ferrata v Česku. Poslední zastávkou bude muzeum Českého ráje v Trutnově a jeho expozice věnovaná právě lezení.
Popis trasy:
Trasa vede z Malé Skály po červené značce do Besedlických skal na naučnou stezku a na Pánově poli se napojí na okruh Dr. Edvarda Beneše. Po cestě si můžete zastavit na některé z vyhlídek – Kinského, Husníkově či Hořákově, odkud je krásný výhled na Pantheon. Projdete Sadovského slují a za letním amfiteátrem v Besedicích se přes hlavní cestu dostanete do Suchých skal a dále pokračujete po modré zpět do Malé Skály.
Celková délka trasy 7 km, výstup 300m, sestup 300m, čas 2,5hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/lunanolasa
2. díl – Jizerské hory a Radek Jaroš
Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v neděli 20.3. od 8,25
Ve druhém díle míříme do Jizerských hor a začínáme v Příchovicích, kde pobýval a tvořil génius Jára Cimrman. Dnes je tu U Čápa jeho muzeum a taky rozhledna. O rozhledu ze všech čtrnácti osmitisícových vrcholů si při procházce Jizerskými horami budeme povídat s Radkem Jarošem, který si jako jediný Čech může nasadit Korunu Himálaje. A vyzkoušíme i ferratu na Kočičích kamenech. Má obtížnost B a zdoláte ji za asi 15 minut. Jak dlouho trvalo, než byla vybudována, řekne její stavitel Ladislav Hanzel. Připomeneme, že Jizerské hory patří k nejdeštivějším lokalitám v Česku vůbec, a proto tu byla už na začátku 20. století kvůli povodním navržena soustava přehrad: Souš na Černé a Desná na Bílé Desné. Obě byly zkolaudovány v roce 1915. Ale neuplynul ani rok voda z Bílé Desné zaplavila stovku domů a zabila 62 lidí. Sypaná hráz přehrady Desná se protrhla.
Popis trasy:
Z Hejnic vede trasa po žluté turistické značce na Frýdlantské cimbuří. Přes Polední kameny pokračuje okolo Smědavské hory k prameništi Bílé Smědé a odtud na Jizeru – druhou nejvyšší horu Jizerských hor. Přes Knajpu vede trasa k přírodní rezervaci Na Čihadle a přes Štolpišký vodopád a Ořešník zpátky do Hejnic.
Celková délka trasy 22km, výstup 964m, sestup 957m, čas 8 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/gegehusetu
3. díl – Tiské stěny a Honza Trávníček
Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 26. 3. od 7,10.
Dalším úžasným místem na severu Čech jsou Labské pískovce. Na chvilku se zastavíme na zámku Libouchec a poté se přesouváme na Děčínský Sněžník, kterému se přezdívá větrné lázně. Tady startujeme trasu po kdysi zapomenutém a dnes znovu objevovaném pohraničí. Rande máme s Honzou Trávníčkem – skvělým parťákem nejen do hor. Projdeme Ostrovské, Tiské i Rájecké stěny a přespíme se v Ostrově. Druhý den pak vyměníme Labské pískovce za sopečné České středohoří. Z ferraty Lužická spojka je nádherný výhled do údolí Labe. S horským vůdcem UIAGM Jankem Bednaříkem si vysvětlíme, jak se označuje obtížnost ferrat. C. A na závěr se zastavíme na Střekově. Postavit ho nechal Jan Lucemburský ve 14. století k ochraně Labské obchodní stezky.
Popis trasy:
Z Děčínského Sněžníku vede trasa po červené turistické značce na Naučnou stezku Zapomenuté pohraničí. Za Ostrovem trasa pokračuje po zelené turistické značce do Tiských stěn. Po Naučné stezce Tiské stěny se prochází skalními útvary, které hrály v nejednom filmu. Dál vede trasa po Železné cesta k Rájeckému rybníku. Odtud se po Naučné stezce Zapomenuté pohraničí vrací zpátky do Ostrova.
Celková délka trasy 19 km, výstup 368m, sestup 640m, čas 5,5 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/cotagejada
4. díl – Hrubý Jeseník a Soňa Boštíková
Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 2. 4. od 9,35
Ve čtvrtém díle vyrážíme na hřeben Hrubého Jeseníku. Vybrali jsme úsek mezi Ovčárnou a Skřítkem. Začínáme u legendami opředených Petrových kamenů a právě tam se potkáváme s legendou českého horolezectví, první ženou, která vystoupila bez kyslíku na Makalu a posunula tak český výškový ženský rekord – se Soňou Boštíkovou. Ze sedla Skřítek míříme na Rabštejn – do skal, kde je na 200 lezeckých cest různé obtížnosti. Ukážeme, jak funguje aplikace Záchranka a co se děje v momentě, kdy Horská služba dostane informaci o tom, že došlo k nehodě.
Popis trasy:
Trasa vede po Naučné stezce s příznačným jménem Po hřebenech – světem horských luk. Od Petrových kamenů míří k hraničnímu kameni na Vysoké holi a kolem Jelení studánky na vrchol Pecny a dál na Ztracené kameny. Odtud dolů do sedla Skřítek a pak po modré turistické značce na Rabštejn.
Celková délka trasy 25,8 km, výstup 401, sestup 1001m, čas 7,5hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/muhuzufomu
5. díl – Kružberk a Leopold Sulovský
Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 9. 4. od 12,15
Krajina Břidlice ležící na pomezí Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku – oblast, kam míříme v pátém díle seriálu. Projdeme aspoň část z celkem asi 70 km naučných stezek, které jsou věnovány právě břidlici. Zastavíme se ve Flascharově dole, na rozhledně Halaška i v Muzeu Břidlice v Budišově nad Budišovkou. A legenda? Leopold Sulovský, první Čech, který vystoupil na Mt. Everest. Rande máme na Kružberských skalách. Ty jsou největšími skalními útvary v údolí Moravice. Lezecké cesty jsou až 50 m vysoké, od jednoduchých dvojek po středně těžké šestky. A nevynecháme ani vodní nádrž Kružberk – po její hrázi se procházel v polovině 80. let Pavel Nový, coby hrázný Palyza v legendárním seriálu Velké sedlo.
Popis trasy:
Trasa startuje na náměstí v Budišově nad Budišovkou. Po červené turistické značce vede k rozcestí U Křížku a odtud na 30 m vysokou rozhlednu Halaška na vrcholu Kopřivná. Rozhledy jsou odtud úchvatné. Z 641 m vysokého vrcholu se trasa vrací do Budišova nad Budiškovkou a přes Muzeum Břidlice pokračuje po Břidlicové naučné stezce přes Čermenský mlýn až do Čermné ve SLezsku. Kolem Raabovy štoly míří do Zálužné a pak na Těchanovickou vyhlídku u Starých Těchanovic. Do cíle v Davidově Mlýně zbývá odtud už jen asi 2,5 km.
Celková délka trasy 29 km, výstup 443m, sestup 459m, čas 8,5hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/bolonukade
6. díl – Kladensko a Slánsko a Klára Kolouchová
Premiéra v sobotu 22. 5. od 10,20 na ČT Sport 3. 7. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na YouTube kanálu.
Šestý díl našeho putování bude speciální. Na dohled nebudou žádné hory, zato dolů tam bude spousta. Ryzí přírodu vyměníme za krajinu, kterou pozměnil člověk. Rande máme s Klárou Kolouchovou, horolezkyní, která s pomocí šerpů a kyslíku dosáhla tří nejvyšších hor světa. Cestou si připomeneme si hornickou slávu Kladenska ve skanzenu Mayrau, projdeme se přírodním parkem Džbán k Turyňskému rybníku. Navštívíme také Vojtěšskou huť, kde je jedna z nejvyšších lezeckých stěn v ČR. Využít tam můžete třeba i tréninkový campus včetně naklápěcí hydraulické stěny. Necelých 20 minut autem od Kladna je přírodní památka Slánská hora. Na vrchol skály, která tu zůstala po sopečné činnosti, vede 7 ferratových cest od obtížnosti B až k D/E. Jsou to jediné ferraty na čedičovém podkladu u nás. A jak bezpečně zvládnout ferratu i s dětmi? Ukážeme s horským vůdcem UIAGM Romanem Kozelkou.
Popis trasy:
Hornický skanzen Mayrau je startovním bodem této trasy. Po jeho prohlídce se vydejte pro žluté turistické značce, která vede skrze přírodní park Džbán. Na Cimrmanském rozcestí odbočíte na krátkou chvíli na modrou turistickou značku, ze které se za nedlouho napojíte opět na žlutou. Ta vás dovede až na rozcestí Na Rovinách, kde se vydáte po zelené až k Turyňskému rybníku. Podél jeho břehu a po naučné stezce Drvotova se později dostanete na cyklostezku, později na modrou turistickou značku, která vás dovede zpět do Kladna. Minete akvapark, nemocnici, Sletiště a přes náměstí Svobody se dostanete až ke kapli sv. Floriána. Trasa vás provede také zahradou zámku Kladno a přes náměstí Starosty Pavla dál okolo Sládečkova vlastivědného muzea se dostanete až do Vojtěšské huti. Po naučné stezce se dostáváme až k lezecké stěně v místech bývalého dolu Václav, kde putování Kladenskem končí.
Celková délka trasy 20 km, výstup 100m, sestup 100m, čas 5,5hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/cosajohape
7. díl – Adršpašsko-teplické skály a Zdeněk Hák
Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 23. 4. od 12,45
Broumovsko, kraj pískovcových skal a barokních památek – to je oblast, kterou navštívíme v předposledním díle seriálu. Setkáme se s Márovým parťákem z Chamlangu a Gascherbrumu I., se skvělým lezcem Zdeňkem Hákem. Ukážeme vám místa, která si oblíbil Alois Jirásek, projdeme kolem uměle vytvořeného Černého jezírka a navštívíme i Sibiř – nechladnější místo teplických skal. Sluneční paprsky se tam nedostanou až na zem a proto tam někdy sníh zůstává až do léta. A lezení? Pěknou cestu si Háček s Márou našli kousek za Chrámovým náměstím. Zastavíme se i ve skalní kapli, kde jsou destičky připomínající jména těch, kteří se z hor už nevrátili. Vzpomínáme na důležité momenty naší lezecké historie, třeba i na Josefa Smítku. Ve filmu Tenkrát v ráji si ho zahrál vodní slalomář a kajakář Vavřinec Hradilek, mistr světa a olympijský medailista. Přivítá nás ve „své“ chalupě, tedy v místě, kde se část filmu točila.
Popis trasy:
Startovním bodem dnešní trasy je náměstí Aloise Jiráska v Teplicích nad Metují. Po modré a pak po žluté turistické značce dojdete až k Černému jezírku a jen pár set metrů od něj se nachází zřícenina hradu Skály. Dostanete se tam po červené značce. Dál pak pokračujte znovu po žluté na rozcestí Pod Čapím vrchem, odkud si můžete udělat krátkou odbočku na rozhlednu Čáp. K rozcestí Pod Zvětralým vrchem pokračujte opět po žluté, kde odbočíte na zelenou. Ta vás přes osadu Záboř dovede až ke Krápníkům. Po Naučné stezce teplickým skalním městem pak pokračujte kolem Horolezecké chaty ke zřícenině hradu Střmen a ke Střmenskému podhradí. Odtud se napojíte na modrou a poté na rozcestí Nad koupalištěm na žlutou turistickou značku, která vede zpět na náměstí Aloise Jiráska.
délka trasy: 17 km, výstup: 350 m, sestup: 350 m, čas: 5,5 hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/berokapubo
8. díl – Kaňon Labe a Ondra Beneš
Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 30. 4. od 11:10
Labské pískovce jsou legenda – nejen mezi lezci. Kaňon Labe je magnetem pro každého, kdo chce poznat krajinu, kterou nám můžou závidět i v legendárních pískovcových oblastech Utahu či Arizony. V posledním díle seriálu máme rande s Ondrou Benešem, skvělým lezcem, který je právě tady jako doma a postavil tu spolu s Adamem Ondrou i nejtěžší pískovcovou cestu u nás – jmenuje se To tu ještě nebylo. Začínáme ale na ultramoderní rozhledně Růženka, navštívíme Děčínský zámek s vyhlídkou na Pastýřskou stěnu. Právě tam totiž míříme, abychom si mohli projít aspoň některé ze 16 ferratových cest vedoucích k výletní restauraci postavené ve středověkém stylu přímo na Pastýřské stěně. A protože nás zajímá, jak se testuje lezecký materiál, zastavíme se za vývojářem firmy Rock Empire Zbyňkem Homolou. Samotná turistická trasa vede z kempu v centru Děčína přes vyhlídku Bohemia, Sněžnickou a Růžovou vyhlídku až na Belveder, tedy po naučné stezce Kaňon Labe. A abychom viděli to, co tu ještě nebylo – tedy onu nejtěžší pískovcovou cestu, zamíříme přívozem přes Labe a zastavíme se s Ondrou Benešem ve skalách nad Dolním Žlebem.
Popis trasy:
Trasa startuje v kempu v centru Děčína a proplete se okolo Zámeckého rybníka městem až k vyhlídce Bohemia. Odtud stoupá po zelené turistické značce až na Loretánskou vyhlídku a po červené na Stoličnou horu. Tady naváže na Naučnou stezku Kaňon Labe a po ní pokračuje přes Sněžnickou vyhlídku Labskou stráž na Spálenisko a dál pokračuje na Růžovou vyhlídku. Do cíle zbývá ještě přes 6 km po naučné stezce, která kopíruje červenou turistickou značkou a později se napojí na Knížecí cestu. Ta vás dovede až do cíle trasy – k vyhlídce Belveder.
Délka trasy: 15 km, výstup: 350 m, sestup: 100 m, čas: 5 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/gulesubuko
MÉDIA
Fotky a videa
Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde