LEGENDY

Mára Holeček

„Pronásleduj své sny“

Zabývá objevováním nových výstupových směrů v nejvyšších horách světa. Leze od svých pěti let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane. I přes rozdílné cíle, např. velké stěny, ledové a sněhové kopce nebo koktejl všeho dohromady – takzvané mixy, mají podle něj výpravy do hor společného jmenovatele: „Vyhledávat náročné lezecké terény v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí a nést s sebou akorát to, co naše záda unesou. A pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“

Márovi oficiální webové stránky.

 

Josef Rakoncaj

„Použití umělého kyslíku považuji za doping.“

Vždycky upřednostňoval kvalitu před kvantitou a vyhýbal se normálním cestám. Každým výstupem posouval hranice svých možností. Osmkrát stál na vrcholu osmitisícovky, šestkrát jako první Čech. Nejobávanější K2 vylezl jako první na světě dvakrát. Pro své expedice si od 70. let vyráběl vybavení a šil oblečení. Jeho úspěchy a filozofie lezení ovlivnila několik generací lezců – u nás i ve světě. Natočil několik filmů, jeho knihy jsou bestsellery – přečetlo je víc než čtvrtmilionu čtenářů. Má obrovský nadhled a je ryze upřímný. Stačí chvilka a hned víte, proč ho šerpové oslovují Sir Joseph. O svých expedicích mluví pořád s nadsázkou.

 

Radek Jaroš

„Vylézt Korunu Himaláje nebyl můj nápad.“

Radek Jaroš je nejúspěšnější český himálajský profesionální horolezec. Specialista na expedice v malém počtu členů. Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. V roce 2014 Radek úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku – K2 a zapsal se do síně slávy světového horolezectví. Stal se prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který tímto způsobem získal Korunu Himálaje.

Radkovi oficiální webové stránky.

 

Honza Trávníček

„V horách jsem získal pokoru a díky tomu žiju.“

Vystudovaný geograf a geomatematik patří k nejúspěšnějším součaným českým horolezům ve vysokých horách. Pět pokusů a pět dosažených osmitisícových vrcholů – to je stávající bilance. Stál na vrcholu Gascherbrumu I, na Manaslu i na Cho-Oju, vystoupil i na objektivně nebezpečnou Annapurnu a na technicky nejobtížnější K2. V roce 2015 zachránili se svou ženou Miri při výstupu na Manaslu jednoho z dvojice horolezců z výšky 7400 m a obdrželi spolu s dalšími cenu Fair Play.

Honzovi oficiální webové stránky.

Soňa Boštíková

„Úspěch je to, když se všichni vrátíme domu.“

První žena, která bez kyslíku vystoupila na Makalu a posunula tak český výškový ženský rekord. A o rok později stála na vrcholu Lhoce – jako druhá žena na světě. Jak Mára výstižně říká: je to lvice a kočka českého horolezectví.

 

Leopold Sulovský

„Na kyslík jsme neměli peníze, tak jsme lezli bez něj. „

Přes 30 let zůstává Sulovského výstup Nortonovým kuloárem na Everest nejhodnotnějším českým výstupem na nejvyšší horu světa. Tak trochu ve stínu tohoto mimořádného úspěchu zůstávají jeho další osmisticícové vrcholy – v roce 1990 stál na vrcholu Daulaghiri a v roce 1994 na Makalu. Oceňovaná je i trilogie tří vrcholů: Island Peak, Ama Dablam a Pumori, které vylezl za 30 dní. O Everest se Leopold Sulovský pokoušel poprvé v roce 1987 neúspěšně. O čtyři roky později se tam vrátil s italskou expedící. Ještě před tím, než vystoupil na vrchol, pomohl zachránit Fausta di Stefaniho, který nebyl schopen z výšky 8 350 m sám sestoupit. Našel fixní lana po americké expedici a spolu se švédy ho stahovali dolů.

 

Klára Kolouchová

„To trápení na horách potřebuju, abych pak mohla být doma lepší ženská!“

Klára se stala první Češkou v historii, která zdolala tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mount Everest v roce 2007, stanula v roce 2019 na vrcholech hned dvou osmitisícovek – posvátné Kanchenjungy a nedlouho poté i na okouzlující a nemilosrdné druhé nejvyšší hoře světa K2.

Kláry oficiální webové stránky.

 

Zdeněk Hák

„Všechno, co umím, jsem se naučil na pískovcových skalách.“

Skialpinista, horolezec, pískovcový lezec a horský vůdce.[1] Leze od roku 1997. V roce 2016 sjel na lyžích sedmitisícovku Nošak, za kterou obdržel ocenění výstup roku, v roce 2017 spolu s Markem Holečkem vylezli prvovýstup na osmitisícovku Gašerbrum I. Získal již dva zlaté cepíny, a to v letech 2018 a 2020.

Ondra Beneš

„Mám rád výzvy a cíle, které si postupně plním.“

Ondřej Beneš je tahounem celé generace pískovcových lezců u nás, svými bigWallovými výstupy dokázal zaujmout celý svět! Jak výstižně říká Mára – je to skormný borec, v jehož hrudi tluče velké horolozecké srdce. Pochází z Ústí nad Labem a Labské pískovce jsou jeho domovskou oblastí. Ostatně, odkroutil si tady i civilní službu – s Tomášem Sobotkou vyměňovali jištění a udržovali přístupové cesty. Za své výstupy byl několikrát oceněn Českým horolezeckým svazem. A vsadila bych se, že se ještě nějaké pecky v jeho podání dočkáme!

 

Fotky a videa 

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde